Przeterminowana spłata – co dalej?

przeterminowana spłata jak sobie poradzićPrzeterminowana spłata pożyczki oznacza, że pożyczka która została zaciągnięta nie została spłacona w terminie. Co to oznacza dla osoby, która tę pożyczkę wzięła, jakie są tego konsekwencje oraz jak można wyjść z takiej sytuacji? Przede wszystkim należy się liczyć z tym, że do kwoty udzielonej pożyczki zostaną doliczone odsetki karne, ich wysokość jest regulowana przez rządowe ustawy, także w przypadku tak zwanych pożyczek chwilówek. Ich maksymalna wysokość na dzień dzisiejszy (23.01.2017) wynosi 10% rocznie (około 0,027% za każdy dzień zwłoki). Według nowelizacji ustawy antylichwiarskiej ustanowionej za rządów Platformy Obywatelskiej powinien być to zgodnie z prawem jedyny dodatkowy koszt wynikający z opóźnienia.

przeterminowana spłata a windykacjaPrzeterminowana spłata a windykacja

Firmy pożyczkowe często same starają się odzyskać niespłaconą kwotę zadłużenia. Niektóre z nich posiadają własne dział windykacyjne lub też zlecają takie działania zewnętrznym firmom. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż długi firmie windykacyjnej, jednak jest to najrzadszy przypadek ze względu na cenę, jaką mogą otrzymać (firmy windykacyjne skupują wierzytelności nawet za 20% wartości pożyczki). Windykacja miękka, która jest zawsze pierwszym etapem, polega na wysyłaniu wiadomości SMS z przypomnieniem o zaległości, telefonami które mają na celu dogadanie się z wierzycielem i ustalenie dogodnego terminu spłaty oraz upomni
enia listowne. Należy pamiętać, że takie działania mogą generować dodatkowy koszt, jest on jednak także regulowany przez ustawę i nie może przekroczyć określonej kwoty. Warto wiedzieć, że firmie windykacyjnej zależy na kompromisie z wierzycielem, gdyż tylko wtedy są w stanie odzyskać pieniądze. Jeżeli dług został zakupiony za ułamek wartości, firma windykacyjna może nawet umorzyć część długu, dlatego zawsze warto próbować dogadać się i nie unikać kontaktu.

 

Kiedy przeterminowana spłata trafia do komornika?

Kolejnym etapem odzyskiwania wierzytelności, w przypadku braku kontaktu lub chęci spłaty wierzytelności jest sprawa sądowa (poprzedzona przed sądowym wezwaniem do spłaty), która najczęściej kończy się zajęciem komorniczym. Zanim naszą sprawą zajmie się komornik, od czasu pierwszego opóźnienia w spłacie, może minąć nawet rok, wszystko zależy od tego kiedy firma windykacyjna zdecyduje się na sprowadzenie sprawy na drogę sądową. W odróżnieniu od firmy windykacyjnej, komornik nie zajmuje się polubownym porozumieniem, a ściąganiem należności. Może na przykład zająć pensję dłużnika czy wejść do jego mieszkania i zająć wartościowe przedmioty. Dlatego właśnie tak istotnym jest, aby do zajęcia komorniczego w ogóle nie doszło – warto dogadać się wcześniej z windykacją i powoli spłacać zadłużenie.